Budujemy dom – płytki na taras

SHERIDAN Libet Patio
Jeśli już chcemy podjąć decyzję o budowie domu z tarasem, należy zaplanować detale. Na co zwrócić uwagę, wybierając wielkość i kolor płytek zewnętrznych? U kogo szukać rady, aby na wiosnę nie martwić się szpetnymi rysami?

Nie da się ukryć, że przy planach tarasu dobór nawierzchni jest kluczowy. Z jednej strony warto, aby materiały użyte do jej wykładania harmonizowały z planami architekta, z drugiej zaś – by całość współgrała z tym, co dookoła. Powinniśmy wiedzieć, że do użycia mamy mnóstwo materiałów – m.in. płytki tarasowe z drewna, kamienia, płytki ceramiczne, klinkierowe i z tworzywa sztucznego, płytki betonowe imitujące kamień lub kostkę brukową. Inne ciekawe produkty: .

Płyty zewnętrzne

Pierwszą kwestią przed dokonaniem zakupu jest świadomość, że liczy się nie tylko estetyka. Płytki tarasowe wyróżniają się również wyjątkową wytrzymałością na wilgoć i temperaturę, dodatkowo maja być wytrzymałe i proste w utrzymaniu. Dobrze jest też poznać o ich antypoślizgową powłokę. By nie doszło do pękania tych płyt trzeba wybierać na takie typy, odróżniające się niską porowatością. Dlatego właśnie płytki nie przyjmują wilgoci w takim stopniu, że w przypadku ujemnej temperatury, mogłyby pękać.

Jakie są rodzaje płyt tarasowych?

Płytki gresowe

Analizując asortyment sklepów, szybko dojdziemy do wniosku, że wybór nie jest problematyczny. Okazuje się, że popularnych jest tylko kilka najważniejszych rodzajów płytek i to na nich najlepiej się skupić.Płytki na taras z betonu charakteryzują się dużą odpornością – są mniej podatne na ścieranie – i każdy może je dostać w różnych barwach. Ich mankamentem jest łatwe brudzenie, któremu można przeciwdziałać, wybierając najlepsze preparaty impregnujące. Ciekawe informacje: oszczędne pompy ciepła.

Płytki klinkierowe są wyjątkowo mocne i szczególnie wytrzymałe na czynniki atmosferyczne – również na promienie UV. Ważne każdy może je kupić w matowym wydaniu.

Gres polerowany daje pewność, że nie nasiąknie wodą jak pozostałe płyty. Dzięki temu jest odporny na ścieranie i mróz. Jak sama nazwa wskazuje, kupimy go w gładkiej strukturze. Jest też jednak również opcja chropowata.