Charakterystyka podstawowych typów drzwi wewnętrznych, minusy i plusy każdego z nich.

Drzwi wewnętrzne
Jednym z ważniejszych elementów wykończeniowych w mieszkaniach oraz domach są drzwi wewnętrzne. Pełnią one wiele zadań, podstawowym będzie oddzielenie poszczególnych pomieszczeń od siebie, ale nie można również zapominać o roli dekoracyjnej. Z tego też powodu warto się chwilkę zastanowić nad wyborem właściwych drzwi, zwłaszcza że na rynku jest ich duża liczba rodzajów.

Drzwi INVADO
Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media
Najchętniej używane są drzwi w wersji rozwieralnej. Instaluje się je z prawej lub lewej strony futryny, dzięki czemu można je otwierać. Dużą wadą tego rodzaju drzwi jest dość duża przestrzeń, jaka jest konieczna aby się dało je otwierać – w niewielkich pokojach mogą być z tym pewne problemy, bo albo będzie trzeba wyłączyć z użytku kawałek podłogi, albo drzwi mogą się nie otwierać całkowicie.

Takie drzwi przeważnie robi się z litego drewna lub drewnopodobnych materiałów, takich jak MDF lub płyty wiórowe. Drzwi wewnętrzne – przejdź tutaj – zrobione w postaci jednego skrzydła przeważnie posiadają najróżniejsze frezy i zdobienia, popularne jest też wykorzystanie w nich różnych szyb, dzięki którym mogą one przepuszczać promienie słoneczne pomiędzy pokojami. W drzwiach do łazienki muszą dodatkowo posiadać otwory do wentylacji, jakie są niezwykle istotne dla bezpieczeństwa domowników.

Jeśli w jakimś pokoju będzie ciasno, to pomyśleć można będzie o innym rozwiązaniu. Coraz większą popularnością również się cieszą drzwi w wersji przesuwnej, które nie wymagają tak dużej ilości miejsca, jak wersje uchylne.

Skrzydło wiesza się na prowadnicy przykręconej do ściany i drzwi po prostu są odsuwane – taki mechanizm będzie potrzebował raptem kilkanaście centymetrów miejsca przy samej ścianie, doskonale sprawdza się więc w małych pomieszczeniach. Jeszcze mniejszą powierzchnię będą zajmować drzwi harmonijkowe, składające się jak parawany. Przy nich prowadnicę się umieszcza tylko na szerokość futryny, jednak ich minusem jest to, że po złożeniu zajmują kilka centymetrów otworu drzwiowego. Są jednak bardzo praktyczne, więc wielu ludzi chętnie kupuje je do swoich domów i mieszkań.