Czy dobrym pomysłem okaże się wybór schodów z buku?

aranżacja łazienki
Schody wykonać można z jakiegokolwiek typu drewna. Często namyślamy się nad odcieniem drewna oraz nad jego gatunkiem. Każdy stolarz mówi, że z każdego typu można by wykonać dobre schody.
Jednak drewno sosnowe nie jest najlepszym wyborem, aby wykonać schody drewniane.

aranżacja łazienki
Autor: Sanitec KOŁO
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/seria_quattro_marki_kolo.jpg
Jest ono niezwykle miękkie. A drewno bukowe jest wrażliwe na zawilgocenie oraz posiada preferencje do odkształceń. Idealne na schody z drewna są gatunki twarde (dąb lub gatunki egzotyczne). Nie wszyscy pamiętają jednak, że duże znaczenie posiada także wykończenie drewna. Lakier na schodach powiększa wytrzymałość drewna na ścieranie, ale sam także mógłby ulegać powierzchownym zarysowaniom. Drewno na schody nie powinno być takie samo jak podłoga. Lepiej jest gdy schody kontrastują z podłogą. W małym domu doskonale będą się sprawdzać gotowe schody spiralne. Tego typu schody zajmują najmniej miejsca, a skończone drewnem prezentują się niezwykle pięknie. Zazwyczaj nie mają one podstopnic i to może im nadawać ciekawy wygląd. Schody spiralne nie są dobrym rozwiązaniem w domach, w jakich są niewielkie dzieciaki i osoby starsze z ograniczoną sprawnością. Stopnie posiadają zmienny kształt i niezwykle często są osadzone dość wysoko. O wiele lepszym rozwiązaniem byłyby mocne schody drewniane kładzione na beton.
Schody bukowe dobrze się komponują z dużą liczbą mebli i elementów domowego wyposażenia. Przybierają one przyjemną dla oczu barwę. Znakomicie wyglądają w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Takie schody są wytrzymałe na oddziaływanie wilgoci.

Największym defektem schodów bukowych okazuje się niska wytrzymałość na starcie. Zatem takie schody będą się nadawać w obiektach o średniej intensywności używania.