Dlaczego lepiej jest wypiekać w formach silikonowych

muffinki
Formy silikonowe, już od paru lat mają powodzenie w naszych kuchniach. Na sam ich widok natychmiast nabieramy ochoty na wypieki. Gdy na nie spojrzeć przywodzą na myśl gumę, tymczasem powstały z giętkiego i plastycznego silikonu. Ich odmienność polega na tym, że rozgrzana guma wydziela niemiły zapach, z kolei silikon jest bezwonny i bezzapachowy. Jest niezagrażający zdrowiu, gdyż nie wchodzi w reakcje chemiczne ze związkami zawartymi w żywności.

formy do muffinów
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Formy silikonowe (dowiedz się czy są w promocji aktualnie: ) w momencie pojawienia się na rynku kulinarnym błyskawicznie wyparły blachy, naczynia ceramiczne albo naczynia ze szkła bowiem są bardziej uniwersalne tym samym mając więcej zastosowań. Unikalne foremki z silikonu znajdą swoją rolę w każdej kuchni i przy każdej okazji. Kiedy chcemy upiec tort na szczególną okazję wspaniale sprawdzi się tortownica silikonowa, gdyż wypiek błyskawicznie i sprawnie odejdzie od formy, bez zmiany kształtu. Natomiast większa forma o wyglądzie kwiatu róży, zalana galaretką z malinami stanie się pysznym deserem na dziecięcym przyjęciu. Formy wyrabiane są w wszelakich kształtach, stąd też przygotujemy wypieki w kształcie misia, serduszka czy auta.

muffiny
Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Muffiny, które zachwyciły polskie panie domu swym smakiem i krótkim czasem przygotowania, wręcz stworzone są do silikonowych form! Foremki z silikonu zagwarantują nam, że pieczenie stanie się wielką przyjemnością.

W odróżnieniu do blach, ceramiki i szkła, silikonowe foremki na ogół mają dekoracyjny kształt i cieszą oczy kolorem, mogą dzięki temu tworzyć interesujący, nietypowy element dekoracyjny naszej kuchni. Formy silikonowe przez swą wielofunkcyjność, doskonale nadają się do niskich jak i wysokich temperatur – wychodzą bez szwanku przy -60oC do +230oC .

Nie jest im straszny tzw. szok termiczny. Wytrzymują gwałtowne zmiany temperatur (po wyjęciu z zamrażalnika można umieścić formę bezpośrednio w piekarniku). Dlatego często używane są do domowej produkcji kostek lodu, które wyglądają rewelacyjnie, poza tym forma jest wielokrotnego użytku. Z powodzeniem nadają się do piekarników, lodówek, kuchenek mikrofalowych jak również mycia w zmywarkach. Gromadzone w pudełkach, szufladach, zwinięte – momentalnie odzyskują swój kształt, więc będą więc mile widziane w niewielkich kuchniach.