Iluminacja jako pierwszoplanowy punkt w trakcie urządzania domu.

lampa wisząca
Oświetlenie stało się niezbędnym elementem podczas aranżowania nowego domu. Bez światła wykorzystanie przestrzeni życiowej byłoby w znacznym stopniu ograniczone. W mroku nie ma możliwości by pochłonąć lekturę, nastawić obiad czy nastawić pranie…

Dostosuj trafione światło do przeznaczenia wnętrza

lampa stojąca
Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia ma za funkcję nie tylko służyć w sporządzaniu pożywienia, przybiera dodatkowo zadanie stołówki. Z tego powodu oświetlenie kuchni potrzebuje indywidualnych źródeł światła nad każdym miejscem, które będzie eksploatowane w czasie wykonywania gastronomicznych zadań. Fachowo dobrane oświetlenie odgrywa oprócz tego rolę dekoracyjną i może optycznie powiększyć kuchnię.

lampy sufitowe
Autor: Marta Diarra
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpatrz pozostałe pokoje

Przy planowaniu oświetlenia w pomieszczeniach powszedniego użytku poza lampą główną, warto zaopatrzyć się w lampy biurkowe (). Lampki biurkowe umiejscawia się po odwrotnej stronie niż dłoń, którą piszemy, przeciwdziała to padaniu cienia na kartkę podczas notowania czy robienia pracy domowej. W ten sposób ustawiona lampa spełnia swoją funkcję, nie wpływając ujemnie na zmysł wzroku. W przedpokoju ergonomicznym środkiem jest montaż czujnika ruchu.

Ta metoda idealnie zdaje egzamin w dużych domach. Przy małym dostępie światła zewnętrznego wskazane jest intensywniejsze źródło światła sztucznego. Przy oświetlaniu łazienki powinno się nie zapominać, że jest to miejsce w którym występuje zwiększona wilgotność. Żeby nie wystąpiło zagrożenie należy wykorzystać tzw. oprawy szczelne, chroniące przed parą wodną. Zabierając się za pokój dla dzieci przyciski światła zamontuj odpowiednio niżej.

Zobacz też