Jak dobrać dobre listwy do podłogi, które dobrze wyglądają i spełniają swoje funkcje

Listwa przypodłogowa
W czasie wykańczania domu, jednym z najistotniejszych elementów jest podłoga. Gdy zdecydowaliśmy się na przykład na panele, niezbędne będzie także zamontowanie odpowiednich listew przypodłogowych. Listwy przypodłogowe nie tylko są niezwykle istotne estetycznie, ale też mogą spełnić inne funkcje. Można na przykład ukryć za nimi rozmaite przewody elektryczne, które mamy przeprowadzić przez cały pokój.

Drzwi techniczne Guardia
Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Dzięki nim możemy zamaskować mało estetycznie wyglądające przestrzenie między ścianą a ułożonymi panelami. Listwy podłogowe muszą być dobierane głównie do koloru podłogi oraz jej faktury, tak aby stanowiły z podłogą spójną całość.

Chcesz poznać więcej analogicznych wiadomości? Jeśli tak, to sprawdź to unikalne źródło, ponieważ także Cię na pewno zaintryguje.

W sklepach dostępne jest kilka typów listew. Jeśli mamy kłopoty z krzywymi ścianami, można zakupić listwy przypodłogowe z gumkami, które Możemy idealnie możemy dopasować do każdej ściany. Bardzo wytrzymałe będą te, które mocuje się na kołkach, do przyległej ścian. W takim przypadku jednak, prosta ściana jest niezbędnym elementem, by tego typu listwy wyglądały dobrze jak również były dobrze dopasowane – tutaj.

Oprócz koloru podłogi można też dobrać listwy do koloru drzwi. Nieważne czy kupujemy drzwi techniczne bądź wykonane z drewna, powinny być dosyć podobne fakturą i odcieniem tak samo do podłogi jak i do zakupionych listew. Obecnie głownie montuje się proste listwy, parę lat temu wyjątkowo popularne były listwy z tak zwanymi „brzuszkami”, które nadal można znaleźć w wielu domach.

Listwy tworzone są z drewna albo tworzyw sztucznych, które są imitacją drewna. W przypadku podłogi drewnianej najlepiej będą wyglądać również listwy zrobione z drewna. Tworzywa sztuczne nie za dobrze komponują się z naturalnym materiałem, z jakiego zrobiona jest podłoga.

Wybierając listwy, musimy zwracać dużą uwagę głównie na ich cechy użytkowe. Wygląd także jest istotny, jednak głównym ich zadaniem jest zakrywanie mało estetycznych szczelin dylatacyjnych. Listwy dobieramy pod kolor podłogi i drzwi, a w przypadku podłóg z naturalnego drewna wybieramy także listwy z naturalnego tworzywa.