Jak dobrać odpowiednio światło w dziecięcym pokoju, tak aby było ono odpowiednie do pracy i odpoczynku.

Lampka nocna dla dzieci
Odpowiednie wyposażenie dziecięcego pokoju jest niezwykle ważne dla zdrowia mieszkających w nim dzieciaków. Przede wszystkim dotyczy to łóżka do spania, które musi mieć odpowiednią twardość z powodu pleców, a także biurka. Biurko jest o tyle ważne, że dziecko spędza czasami przy nim długie godziny, i jeśli nie zostaną zapewnione właściwe warunki pracy, zakończyć się to może skrzywieniem pleców albo kłopotami ze wzrokiem. Aby wyeliminować pierwsze zagrożenie wystarczy kupić odpowiednie obrotowe krzesło, regulowane na wysokość i pilnować żeby na nim prosto siedziało.

Lampa
Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast chodzi o kolejną rzecz, to trzeba zadbać o właściwe oświetlenie dla dzieci w całym pomieszczeniu, czyli i na samym biurku, i w całym pokoju. Tutaj wielu rodziców robi duży błąd, ograniczając się jedynie do górnego światła. Wieszają oni różnego rodzaju kinkiety dla dzieci albo klasyczne lampy i im się wydaje, że jest po sprawie.

A jednak wcale tak nie jest, bo uczeń do bezpiecznego pracowania potrzebował jeszcze będzie oświetlenia na biurku. Niewielka lampa (polecamy kinkiet kryształowy) tam, gdzie pracuje się na co dzień to niezwykle istotny element wyposażenia pokojów dziecięcych. Światło u góry, nawet jeśli byłoby odpowiednio silne, może nie wystarczyć do tego, aby w odpowiednich warunkach zajmować się lekcjami czy czytać książki.

Zwyczajnie dziecko w czasie siedzenia najczęściej będzie zasłaniać swoim ciałem światło które pada z lampy na górze, a jeżeli nawet tak nie będzie, to ma ono niewłaściwy kąt. tak (sprawdź przykłady) biurkowa ustawiona być powinna w taki sposób, żeby w czasie pisania dziecko nie przysłaniało sobie miejsca, w którym ma pisać. W przypadku osób praworęcznych należy ją postawić właśnie ze strony prawej, i skierować światło w lewo.

Zwykłe lampki biurkowe nie posiadają zbyt mocnych żarówek, w zupełności 40 wat wystarczy do tego, aby dobrze rozświetlić miejsce pracowania. Bardzo popularne są ostatnio żarówki LED, cechujące się nie tylko bardzo ładnym światłem, ale także znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, dzięki czemu są po prostu oszczędniejsze.