Jaką nabyć lampę? Współczesne oświetlenie wnętrz

nowoczesna lampa
Lampy, to pierwiastek dekoracji wnętrza, jaki najbardziej zasługuje na miano wielofunkcyjnego. Ma on za obowiązek oświetlić mieszkanie, udekorować go, utworzyć subtelny nastrój, wydobyć strukturę ścian i dodatkowo skorygować proporcje pokoi. Jak mądrze oświetlić wnętrze i na co zwracać atencję przy nabywaniu lampy?

oświetlenie w kuchni
Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
W zależności od wystroju wnętrza możemy zdecydować się na oświetlenie standardowe, czyli tradycyjny żyrandol, cudownie kolorowe klosze czy lampy najazdowe świeżym wzornictwem. Pamiętajmy jednak, że optymalne oświetlenie salonu w ogóle nie znaczy najjaśniejsze, tylko dostrojone do wymagań poszczególnych stref w lokum. Inne oświetlenie współczesne będzie potrzebne do biura a inne do łazienki. W położeniach, w których najwięcej czasu spędzamy na przestrzeni dnia, bierzmy też pod atencję dostępność naturalnego światła.

Rozstawianie oświetlenia naczelnego i kinkietów najrozsądniej zaplanować na początkowym etapie remontu – dzięki temu unikniemy późniejszego kucia ścian, tak aby schować w nich przewody. Gdy natomiast punktów świetlnych zaprojektujemy za mało, nic utraconego. Możemy się ratować lampami podłogowymi lampa do kuchni świetnie się z nimi komponuje), drobnymi podręcznymi a także ściennymi podłączanymi do kontaktu. Obojętnie w jakim czasie zdecydujesz się na świetlną rewolucję, zużyj „architektoniczne” opcje lamp.

Na małym metrażu potężnie lepsze od środkowo umieszczonego żyrandola jest utwierdzenie wielu odmiennych lampek „rozsypanych” po całym wnętrzu, od okazji da się ubogacić je tworząc np. oświetlenie świąteczne. Przy kupnie warto zwrócić nacisk na optymalną moc żarówki. Istotny jest podobnie sposób konserwacji, bo nowoczesne lampy najazdowe są odpowiednio przystosowane dla osób lubiących schludność (powłoka umożliwia lepsze mycie ubrudzeń i ścieranie z kurzu). Zakupując nowoczesne lampy np. lampa do kuchni możemy całkowicie odmienić pomieszczenie, w którym będą się one mieścić. Możemy tak samo powiększyć czy też pomniejszyć obszar, jak i nadać mu należyty klimat. Wystarczy dobrać odpowiedni model.