Jakimi sposobami można zasłaniać okna w domu czy mieszkaniu, jak się przy tym sprawdzają klasyczne firany.

puste okno
Sposobów na to, w jaki sposób można zasłonić okna w swoim domu jest dzisiaj całkiem sporo. Aktualnie bardzo dużą popularnością cieszą się nowoczesne metody, czyli żaluzje i rolety. Pomimo tego że ich zadanie jest podobne, to znaczy powinny zasłaniać całe okno przed słońcem, to funkcjonują na zupełnie innej zasadzie. Żaluzje złożone są z poziomych, wąskich pasków, jakie mogą zmieniać kąt położenia w stosunku do szyby. Jeśli zostaną ustawione prostopadle, to światło słoneczne w zasadzie nie będzie zasłaniane.

firanki w oknie
Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com

Za to ustawienie pasków w sposób równoległy spowoduje, że całe okno będzie zasłonięte w szczelny sposób. Rolety działają na innej zasadzie. W nich przysłanianie odbywa się za pomocą paska materiału, jaki można opuszczać lub podnosić, przez co steruje się ilością światła w środku. W zależności od zastosowanego materiału rolety mogą albo całkowicie odcinać promienie słoneczne, lub też je częściowo przepuszczać. Dużą zaletą rolet będzie również to, że ładnie one wyglądają, szczególnie jeśli ktoś zaszaleje i zrobi sobie na nich jakiś ciekawy motyw. Nadal bardzo popularne są także typowe metody, czyli zasłony i firanki. Wiesza się je na karniszach przymocowanych do sufitu albo ściany, i mają formę odpowiedniej wielkości części materiału, jaki można na karniszu przesuwać. Opisywane firanki gotowe do pokoju przeważnie będą, sięgają w zasadzie do samej podłogi. Często do ich uszycia wykorzystuje się grubsze, zdobione tkaniny, jakie ślicznie się prezentują w zestawieniu z meblami. Zresztą inspiracji na wybór firan jest bardzo dużo, jedni wybierają je w kolorze i stylu mebli, a z kolei inni wolą mocniejsze kontrasty. http://alena-firany.pl

firanki do kuchni
Źródło: pixabay.com

Ważne będzie tylko, aby podobały się właścicielowi i chociaż trochę pasowały do wystroju pokoju. Za to firanki do kuchni gotowe będą przeważnie lżejsze i bardziej dyskretne. Nie będą one aż tak długie, bo przeważnie sięgają jedynie blatu kuchennego, a poza tym do ich szycia używa się bardziej ażurowych materiałów. Kuchenne firanki w wielu przypadkach występują w parze z roletami, w takim przypadku rolety odpowiadają za zasłanianie okna, a firanki pełnią funkcję ozdobną.