Lampy w łazience

Łazienka
Oświetlenie w toalecie stanowi ogromnie ważny element aranżacji. W łazience potrzebujemy z pewnością światła ogólnego, równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie a także należytego oświetlenia lustra i umywalki. Do oświetlenia kabiny natryskowej a także wanny wystarczy łagodne światło punktowe. Nie bez znaczenia jest także światło pełniące funkcję dekoracyjną.

Oświetlona łazienka
Autor: Baumit
Źródło: Baumit
Przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu aniżeli przy mocnym ogólnym oświetleniu. Jako źródło światła możemy zastosować świetlówki albo halogeny, pamiętając jednakże, że te ostatnie nie przydadzą się jako oświetlenie łazienkowe nad lustro (więcej informacji), ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Wszelkie oprawy zastosowane w łazience powinny mieć wodoszczelną obudowę.

Po co w toalecie ogólne oświetlenie? Najprościej można by odpowiedzieć tak: ażeby wszystko było doskonale widoczne. Całość, a więc każdy zakątek. Dobre światło ogólne przyda się nie jedynie przy sprzątaniu, ale również przy czynnościach higienicznych. Jako oświetlenie ogólne sprawdzą się powieszone w centralnym miejscu sufitu lampy z kryształami (szczegóły oferty). Możemy też skorzystać z fortelów zalecanych do kuchni, czyli instalacji opraw na halogeny lub zwykłe w suficie podwieszanym. W toalecie o powierzchni do 10 m2 wystarczą cztery oprawy z żarówkami o mocy 50 W.

W łazience
Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Jakie oświetlenie nad lustro łazienkowe zapewni możliwość wykonania perfekcyjnego makijażu? W lustrze powinniśmy dobrze się widzieć, więc światło powinno padać na osobę przeglądająca się w zwierciadle i równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. W tym celu najlepiej zatem zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach zwierciadła. Idealne będą kinkiety w salonie z zamkniętymi kloszami oraz świetlówkami, czy też z żarówkami o mocy pięćdziesięciu W (pamiętajmy jednak, że zostaną wycofane ze sprzedaży do roku 2016). Odpowiednio oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Warto też zainstalować parę małych opraw ponad górną krawędzią a także po obu stronach zwierciadła w odległości 8 cm od jego brzegu bądź oprawy halogenowe wpuszczane w strop podwieszany czy też regulowane reflektorki ponad lustrem. Oprócz funkcji praktycznej stanowi to bardzo dekoracyjny element.