Podłoga znaczącym szczegółem aranżacji mieszkań- zdecydować się na panele czy parkiet?

Płyty stolarskie
Przy urządzaniu wnętrza, fundamentalną rolę pełni wybór podłogi. Pojawia się odwieczne pytanie – co lepiej wybrać – panele czy parkiet? Niektóre projekty wnętrz mieszkań, aż się proszą o położenie desek – są szlachetne i mocne, dodatkowo można je kilkakrotnie poddać cyklinowaniu. Z drugiej strony, panele kuszą prostotą układania i czyszczenia, są również tańsze od drewna. Decyzja jest dość trudna i warto ją dokładnie przemyśleć, bo przecież podłogę układamy na lata.

Co przemawia za wyborem parkietu?

Jest materiałem naturalnym i dość elitarnym. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, ma inne pożądane parametry: perfekcyjnie izoluje termicznie i akustycznie a także reguluje wilgotność w mieszkaniu. Ogromny wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu, daje możliwość doboru idealnej podłogi do stylu jaki panuje we wnętrzu. Drewno, nawet gdy nadgryza go ząb czasu, nabiera przy tym szczególnej, eleganckiej patyny. Ilość rodzajów drewna dostępnych teraz na rynku jest ogromna. Od całkiem jasnych klonów i jesionów, poprzez czerwonawe wiśnie, szarawy dąb aż po ciemne wenge. Każdy z rodzajów drewna występuje w różnych wybarwieniach i tonacjach a także rodzajach desek – od małych do całkiem dużych. Jeśli chodzi o podłogi drewniane, ceny są dość duże, ale efekt jest ich wart.

Dla kogo panele?

dekorowanie stołu
Autor: Kotlet.tv
Źródło: Kotlet.tv

Bardzo dużą zaletą paneli, jest niska cena, przez co są one w zasięgu tych, którzy mają mały budżet. Przykryte specjalną warstwą zabezpieczającą, panele są odporne na wodę, ścieranie i przebarwienia wywołane promieniami słońca. Ich pielęgnacja jest przyjemna, wystarczy je wytrzeć wilgotną szmatką.

W przypadku niedużych pomieszczeń, wystarczy jeden dzień, aby ułożyć panele i od razu móc korzystać z ładnej podłogi. Montuje się je naprawdę szybko, a dzięki podkładom niwelującym, nie musimy niepokoić się o jakieś nierówności podłoża. Panele dostępne na rynku, imitują prawie wszystkie gatunki drewna, a nawet kamień, czy terakotę. Dzięki temu, w prosty sposób dostosujemy je do charakteru naszego wnętrza. Niestety, jedną z głównych wad paneli, jest fakt, że sztuczne powierzchnie się elektryzują, przyciągają kurz i nie są odporne na dźwięki. Jeśli jednak nie jest to dla nas zbyt dużym problemem, śmiało możemy wybrać tego typu podłogę. Właściwie dobrane i ułożone panele, z pewnością będą służyły nam przez wiele lat.