Podstawowe informacje o trendach i nowinkach technologicznych, jakie ostatnio się pojawiły w oświetleniu.

Lampy wiszące
O roli oświetlenia w domu można by dużo pisać i mówić. Jednak nadal dla większości ludzi jest to tematyka, na jaką nie zwracają większej uwagi. Lampa to lampa, jak się ją powiesi u sufitu, to będzie świecić, jak się w miarę dopasuje do stylistyki wnętrza, to i wyglądać będzie ładnie. A przecież także w dziedzinie oświetlenia cały czas wprowadzane są nowe pomysły, jakie nie tylko pozwalają na znaczne oszczędności energii, ale dodatkowo na nowoczesne zaplanowanie samego oświetlenia.

oświetlenie
Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Obecne trendy odchodzą od lamp (zobacz lampy do przedpokoju) montowanych na środku pomieszczenia przy suficie. Rzecz jasna w wielu sytuacjach taka lampa doskonale będzie sobie radzić, i tu już nie ma co kombinować, lecz niekiedy da się ją zastąpić innymi rozwiązaniami. Oryginalne oświetlenie domu (sprawdź ) będzie raczej szło w stronę różnorodnych, niezależnie sterowanych źródeł oświetlenia, które załączać można zależnie od wymagań. Dokładnie tak samo może wyglądać także oświetlenie do przedpokoju, tu bardzo dobrze będzie się sprawdzał na przykład nieduży kinkiet przymocowany na ścianie, dający niezbyt silne światło, wraz z mocniej świecącą górną lampą.

Wiele osób biorąc się za projekt oświetlenie do swojego domu nawet nie ma świadomości tego, jakie obecnie są możliwości w tym obszarze. A możliwości naprawdę będą ogromne, zarówno jeżeli chodzi o same lampy i źródła światła, ale także o elementy wyposażenia i dodatki. Zamiast tradycyjnych gniazdek elektrycznych można przykładowo umieścić gniazdko podszafkowe nowoczesne, w miejsce normalnego wyłącznika światła wyłącznik z możliwością regulacji poboru prądu – pomysłów na użycie tego, co proponują sklepy jest bardzo dużo.

lampa wisząca w kolorystyce czarno-białej
Autor: rpavich
Źródło: http://www.flickr.com

Coraz większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć układy sterowania światłami w mieszkaniu, dzisiaj ich zakup nie będzie już dużym wyzwaniem finansowym, a dają duże możliwości. Tak więc jeżeli ktoś będzie się zabierał za projekt światła w swoim mieszkaniu, to dobrze by było, aby wcześniej poszukał trochę wiadomości o nowinkach i trendach w tym obszarze – z pewnością uda mu się zastosować kilka pomysłów z tych, które wyszuka.