Publiczne toalety są coraz bardziej zadbane, a jest to także zasługa świeżo zamontowanego wyposażenia

toaleta
Widok kilkudziesięcioletnich i brudnych czy zniszczonych toalet w miejscach publicznych pomalutku odchodzi w zapomnienie. Niemała w tym zasługa pieniędzy z Unii Europejskiej. Wiele obiektów użyteczności publicznej zostało wyremontowanych lub wzniesionych właśnie za fundusze unijne. Toalety w takich miejscach jak lodowiska stają się czyste i, co najprawdopodobniej najistotniejsze, pojawia się tam wyposażenie prosto ze sklepu, co pewność komfortowego użytkowania.

dozowniki do mydła
Autor: Eric Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pewną nowinką bywają krany bez kurków. Takie rozwiązanie ma na celu podniesienie poziomu higieny, a dodatkowo wpływa na zredukowanie ilości zużywanej kranówki. Jeśli taki kran funkcjonuje dzięki fotokomórce, to jest bezdotykowo, to odmierza taką ilość cieczy, jaka w rzeczywistości jest konieczna do umycia rąk – fakt, że wybrane niewiasty zużywają całkiem dużo wody w czasie wykonywania tej czynności, lecz nikt nie musi się już zamartwiać, że któraś z przedstawicielek płci pięknej nie dokręci kranu.

Wraz z upływem czasu przyzwyczailiśmy się do ściśle zdefiniowanego standardu i chcemy, żeby w każdej ogólnodostępnej toalecie był zawsze na podorędziu papier toaletowy, nawet taki najgorszej jakości, aby dozowniki do mydła – z firmy impeco – były systematycznie uzupełniane i nigdy nie zabrakło papierowych ręczników przy umywalkach. Takie postulaty są jak najbardziej zasadne, gdyż tylko odpowiednio wyposażone ubikacje mogą być dopuszczone do użytku. Bieżąca woda może zapobiec rozprzestrzenianiu się wielu groźnych chorób, które mogą pojawić się, gdy osoby korzystające z toalety nie umyją dłoni. Dlatego niezwykle istotne jest to, żeby każdy sanitariat był odpowiednio wyposażony i to niekoniecznie od razu w urządzenia czy maszyny najwyższej jakości.

Dla użytkownika i tak będzie liczyć się przede wszystkim poziom czystości. A utrzymanie higieny w takim miejscu jest sprawą priorytetową. I w żadnym wypadku nie chodzi tylko o to, aby muszle klozetowe były wyszorowane, lecz również, by dozowniki do mydła czy metalowe pojemniki na papier były czyste, ponieważ na tych elementach osadza się kurz, co w końcu dla klientów sklepu wielkopowierzchniowego nie pozostaje bez znaczenia.
Najprawdopodobniej nie każdy posiadacz budynku użyteczności publicznej zdaje sobie sprawę z tego, że toaleta także świadczy, dobrze lub źle, o takim miejscu. Jeśli na przykład ubikacja w knajpie pozostaje niewyczyszczona, to trzeba byłoby się dobrze zastanowić, czy w ogóle zamawiać śniadanie w takim lokalu. Tak czy owak, dbanie o czystość zawsze jest opłacalne.