Szafa pod – interesujące metody na zaoszczędzenie miejsca

szafa - spiżarka pod schodami
Po wybudowaniu wymarzonego domu, musimy nam odpowiednio wykończyć przestrzeń. Często posiadamy do dyspozycji jeszcze poddasze, które adaptujemy na część mieszkalną. W związku z tym mamy także schody prowadzące na piętro. A pod nimi przestrzeń, którą z powodzeniem możemy wykończyć jako szafę.

szafka pod schodami
Autor: Juha Kettunen
Źródło: http://www.flickr.com
Zaanektowanie przestrzeni pod schodami jest świetnym pomysłem szczególnie, gdy nasz dom nie jest duży, i nie mamy piwnicy. Szafę, którą stworzymy pod schodami możemy wtedy zastosować jako spiżarkę na przetwory, bądź miejsce przechowywania narzędzi. Od nas zależy, czy zrobimy ją sami, czy zamówimy profesjonalistów, którzy wymierzą i dokładnie zaplanują jej wnętrze. Funkcjonalna szafa (szafy kartotekowe) pod schodami to metoda na oszczędzenie miejsca w naszym mieszkaniu.

szafki
Autor: Gareth Saunders
Źródło: http://www.flickr.com

Markety budowlane i wnętrzarskie dają nam jednak w tym momencie możliwości zrobienia takiej szafy samodzielnie. Wystarczy mądrze wymierzyć środek, zastanowić się jakie chcemy w środku mieć rodzaje szafek, drążków, bądź szuflad do wykorzystania. Każdą z półek rozrysowujemy na osobnej kartce, myślimy jakich haków i podpórek do podwieszenia będziemy potrzebować. Później idziemy do sklepu z płytami drewnianymi bądź pilśniowymi i składamy zamówienie na wycięcie konkretnych elementów. Dokupujemy śruby i inne metalowe elementy, które posłużą nam do montażu półek w środku. Najcięższe będzie odpowiednie zaprojektowanie drzwiczek do szafy. Tu radzimy poradzić się fachowca.

Sklepy z materiałami do wykończenia wnętrz posiadają bardzo dużą gamę różnorodnych segregatorów do szaf. Dzięki temu wystarczy nam w środku zwykły drążek, na którym możemy powiesić tekstylne półki – znajdziemy wersję rozmiarowo do przechowywania butów, bluzek, spodni… Do wyboru, do koloru. Idealnie jest także kupić w pokrowce na droższe kurtki – będą niezwykle idealne przy przechowywaniu płaszczy, do których lubią przyczepiać się różnego rodzaju nitki.