W jaki sposób zagwarantować wygodę i praktyczność w swoim wnętrzu czyli rola oświetlenia w codziennym życiu.

Wentylator firmy Venucci
Wiele osób projektując wnętrze swojego domu zupełnie zapomina o właściwym dopasowaniu oświetlenia. O lampach rzecz jasna nie zapominają, bo świec w obecnym czasie się już nie używa, bardziej będzie chodzić o to, że są one wieszane bez dokładnego rozplanowania. A przecież przy pomocy światła można zrobić naprawdę ciekawe rzeczy, i to nie tylko wizualne, ale również funkcjonalne.

Dzisiaj możliwości technologicznych jest taka ilość, że da się za ich pomocą robić niezwykle praktyczne i ciekawe rzeczy – o ile oczywiście ktoś będzie chciał zabrać się za to. Dzięki odpowiedniemu układowi świateł można nie tylko zagwarantować odpowiednie walory użytkowe, ale także podkreślić i zaakcentować urodę wnętrza. Istotny tu będzie odpowiedni dobór lamp, szczęśliwie jest ich tak dużo, że nie powinno być kłopotów z wybraniem. W klasycznych, stylowo urządzonych doskonale wyglądają przykładowo lampy kryształowe nowoczesne, za to w nowocześnie urządzonym pokoju dużo lepsze mogą być żyrandole ze stali i szkła.
lampy
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Dzisiaj odchodzi się od typowych pomysłów, w jakich we wnętrzu było jedynie jedno górne źródło światła na rzecz punktowych świateł, oświetlających nieduże jego części. Tego typu rozwiązania zaczyna się używać w większości pomieszczeń, ponieważ jest to po prostu praktyczne i wygodne. Na przykład nowoczesne żyrandole łazienkowe składa się z górnej lampy, którą jest najczęściej plafon, oraz niedużej lampki oświetlającej okolice lustra.

Podobnie będzie w kuchniach – w nich także stosuje się lampę górną, a obok niej dodatkowe lampki nad kuchenką i roboczym blatem. Podczas projektowania oświetlenia niezwykle ważny powinien być wybór właściwych żarówek. Obecnie oświetlenie nowoczesne to w pierwszej kolejności diody LED – mają one coraz większe zastosowanie, są oszczędne, ekologiczne i dają niesamowite wręcz możliwości. Sprzedawane są zarówno w formie zwykłych żarówek, ale także listw i taśm, dzięki temu mogą być używane tam, gdzie niedawno jeszcze nie było to możliwe.