Wybieramy piękne schody wewnętrzne do stylistyki aranżacji

budynek energooszczędny Libeskind Villa
Schody są niezwykle ważnym elementem pomieszczeń. Dzięki nim można wejść na inne poziomy. Niejednokrotnie spotyka się schody na klatkach schodowych w domach wielorodzinnych, gdzie mieści się dużo oddzielnych lokali. W takiej sytuacji takie schody są ogólnodostępne i używają ich wszyscy lokatorzy. Z tego powodu powinny być możliwie solidne i wytrzymałe.

Dawniej tego typu schody wykonywane były w większości przypadków z betonu, a także przykładowo z granitu i podobnych tworzyw. W niektórych przypadkach wykorzystywano także drewno. W tym ostatnim przypadku, jeżeli schody z drewna powstały przed wojną, na dzień dzisiejszy zazwyczaj wymagają konserwacji lub renowacji od podstaw. Zwykle są to schody skrzypiące, czasami mogą być zagrożeniem dla mieszkających tam ludzi. Bywa także, że poręcze tych schodów nie są stabilne, co również jest stosunkowo niebezpieczne. Z tego powodu warto i powinno się myśleć o konserwacji tak ważnego elementu jak schody.

Schody w mieszkaniachKolejnym przypadkiem są schody, znajdujące się w domu lub mieszkaniu. Na przykład znaczna część mieszkań w nowoczesnych blokach ma charakter wielopoziomowy. Zdarza się również, że lokatorzy wykupują dwa mieszkania, by zrobić z nich jedno. Wówczas nieodzowne jest zamontowanie odpowiednich schodów wewnętrznych. W takich przypadkach wielu ludzi decyduje się na wybór schodów z drewna. Drewno należy bowiem do tworzyw na tyle uniwersalnych, że pasuje do większej części mieszkań. Wybór odmiany drewna jest tu już sprawą indywidualną.

Jeżeli ten tekst jest według Ciebie interesujący to sprawdź serwis kuchnie anir, w którym są tego typu informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

Przykładowo dla zwolenników drewna jasnego korzystnym wyborem będą jesionowe schody.

Kształt schodów
Oprócz wyboru tworzywa, z jakiego będą wykonane schody wewnętrzne, bardzo ważny jest także projekt kształtu tych schodów. Wbrew pozorom możliwości jest zwykle bardzo wiele, jednak nie każda z nich będzie odpowiadać zamawiającemu, a przy tym pasować do charakteru wnętrza. Jakimś pomysłem może być zastosowanie schodów kręconych – . Zajmują one stosunkowo niewielką przestrzeń i są efektowne. Wybór ten należy jednak przemyśleć przykładowo wtedy, gdy w mieszkaniu mieszkają małe dzieci. W takiej sytuacji strome schody mogą być niebezpieczne. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista pomoże dopasować odpowiednią formę schodów do wnętrza.