Zapasy w spiżarni

Słoiki
Bez względu na to, jakim wymiarem kuchni dysponujemy w naszym domu czy lokalu mieszkalnym, potrzebujemy systemu, który umożliwi nam funkcjonalne spożytkowanie dostępnej przestrzeni. Najbardziej pierwotnym poziomem, który musimy wziąć pod uwagę, jest magazynowanie i składanie wyrobów żywnościowych.

Słoiki
Źródło: garneczki.pl

Ważne jest to, żeby wszystkie produkty, jakie najczęściej używamy, były w zasięgu ręki. Wyjątkowo pomocne są szklane słoiki, które nie tylko pozwalają od razu zobaczyć, co się w nich mieści, ale ponadto często pełnią też funkcję dekoracyjną. Ozdobne słoiki zazwyczaj wykonane są z grubego szkła z gustownymi tłoczeniami i wyrzynaniami. Cudnie prezentują się na regałach, ale przede wszystkim przeciwdziałają wysychaniu czy zwilżeniu żywności.

Słoiki okrągłe lub oryginalniejsze słoiki kwadratowe używamy przeważnie do przetrzymywania wyrobów suchych i ziarnistych. Wkładamy do nich mąkę, cukier, sól kuchenną, kasze, makarony (makaron spaghetti w specjalnych, wysokich słojach) czy płatki śniadaniowe. Pasują również do ziarnistej kawy (zwłaszcza słoiki – zobacz słoiki na garneczki.pl), szczelne, które ochraniają przed stratą zapachu), liściastej herbaty, a również niedużych ciasteczek, cukierków czy suszonych owoców. Bardzo dobrym wyjściem jest opatrzenie słoików gustownymi etykietami z napisami zawierającymi informację o zawartości. Ciekawie reprezentują się również łatwe do zamykania i otwierania słoiki z klamrą. Częstokroć na półkach przekonywujemy również małe słoiki na przyprawy, takie jak bazylia, oregano, ziela prowansalskie, gałka muszkatołowa, curry i inne.

Słoiki w domostwie są także nieodzownym elementem, potrzebnym do własnej produkcji przeróżnych zapraw, marmolad, konfitur i innych przetworów. Słoiki do zapraw i przetworów cechują się dużą pojemnością i szczelnością. Zawsze trzeba pamiętać o ich odpowiednim wyparzeniu i przygotowaniu. Dużą popularnością cieszą się słoiki z zakrętką twist, a też tak bardzo często stosowane nie tylko przez nasze babcie słoiki weck. Popularne wecki mają szklane wieczka z grubego szkła, a również gumowe uszczelki, które doskonale nadają się do wielokrotnego użytku. Wecki wyróżnia powiększona odporność i niepowtarzalna szczelność, dzięki czemu zapewniają idealne zabezpieczenie domowych przetworów. Odmienną kategorią pozostają wysoko pojemnościowe (kilku litrowe i większe) słoje do ogórków kiszonych albo małosolnych, jednego z ukochanych tradycyjnych polskich specjałów.

Wodoszczelne słoiki z pokrywką służą nie jedynie do pojemniki do przechowywania żywności w kuchni lub przygotowywania przetworów, ale to również rewelacyjny i zdrowy sposób na przenoszenie i przewożenie jedzenia. Zezwalają one na utrzymanie naturalnego smaku i zapachu jedzenia. Właściwie wyparzone nie pochłaniają aromatów, dzięki czemu można je wykorzystywać do rozmaitych produktów.